Akupunktura

Akupunktura jest podstawowym elementem chińskiego systemu leczenia. Głównym celem igloterapeuty jest zachowanie lub przywrócenie równowagi między yin i yang. Yin i yang to dwie przeciwstawne siły rządzące wszechświatem, w tym również ludźmi. Są one przeciwieństwami składającymi się na harmonijną całość. Przenikają się one nawzajem, więc również ciało, umysł i emocje człowieka podlegają wpływom tych sil.

1

Akupunktura to rodzaj terapii, polegającej na ostrożnym wbijaniu igieł przez skore do tkanek pacjenta i stymulowaniu w ten sposób różnych punktów, lezących wzdłuż kanałów energii, zwanych meridianami. Terapia ta zakłada istnienie w organizmie wewnętrznej równowagi zapobiega dalszym rozwoju chorobom. Liczba zabiegów zależy od rodzaju choroby, długości jej trwania oraz indywidualnej reakcji na terapię (od 10 do 20).

3

Aurikuloterapia to odmiana akupunktury, w której zabieg wykonywany jest na małżowinach usznych, przy pomocy specjalnych igieł (bardzo małych- kształtem podobnym do igieł „ korporalnych” takich co wbijają w ciało, lub w postaci „pinesek”, lub strzałkopodobnych).

2

Igły z grotem w postaci strzałki mają swoi dodatkowe zalety, dłuższe i lepsze trzymają się w skórze małżowiny usznej, w ciele igły znajduje się magnez, co dodatnie działa na wybrany punkt małżowiny usznej. W sumie to powiększają skuteczność leczenia.

4

Kształt małżowiny usznej odzwierciadla kształt płodu ludzkiego. Ciało ludzkie pokryte jest czynnymi punktami, które, jakby w miniaturze, można odnaleźć na małżowinie usznej dokładnie w tych miejscach, w których znajdowałyby się odpowiadające im organy, gdyby na ucho nałożono miniaturowy model płodu. Wbijanie igły w konkretny punkt oddziałuje na odpowiadający mu organ lub kanał energetyczny. Zwykle juz po pierwszym zabiegu chory odczuwa poprawę. Aurikuloterapia jest godna polecenia pacjentom lękliwym, którzy wolą terapię skupioną w jednym miejscu, na ograniczonej przestrzeni ciała. Daje możliwość terapii ciągłej. W uchu osadza się Male igły, które pozostawią się na około tydzień (na czas od dwóch do siedmiu dni), w ramach jednego zabiegu. Pacjent sam decyduje, kiedy stymulować (naciskać) na dany punkt.

Liczba zabiegów oraz ich czas zależy od rodzaju choroby, długości jej trwania indywidualnej reakcji na terapię (od 5 do 10).

5

Aurikuloterapia może być wykorzystana:

  1. przy leczeniu uzależnień;

  2. zaburzeniach dróg oddechowych, dróg pokarmowych, układu nerwowego, zaburzeń hormonalnych, układu sercowo-naczyniowego;

  3. bolach różnego rodzaju (nawet towarzyszących nieuleczalnym chorobom), urazach;

  4. energetycznych zaburzeniach systemowych;

  5. bolach glowy, migrenach;

  6. schorzeniach zatok;

  7. zapaleniu stawów (ostre i chroniczne);

  8. alergii;

  9. stany zapalne dróg moczowych i inne

6