Podstawową chorobą kręgosłupa, na którą choruje około 90% ludności w podeszłym wieku w każdym kraju na świecie, jest zwyrodnienie kręgów kręgosłupa. Gdy byłem młodym lekarzem, to myślałem, że te choroby powstają u ludzi, którzy na co dzień mają ciężką pracę fizyczną, ale w praktyce okazało się, że osoby, które prowadzą siedzący tryb życia też je posiadają. W organizmie nie ma schowku na sól, którą my używamy i którą produkuje nasz organizm w trakcie przemiany materii. Dlatego sól odkłada się w stawach zbyt obciążonych lub funkcjonujących w mniejszym stopniu. Najczęściej w organizmie magazynują się sole z wód mineralnych i/lub przy chorobach dróg pokarmowych, kiedy produkuje się zbyt duża ilość soli (tzw. sole nierozpuszczalne). To nie jest sól kuchenna, której wszyscy tak się boją - ona jest łatwo wypłukiwana z organizmu. Owszem kiedy mówimy o szkodzie wyrządzaną przez sól, to myślimy głównie o jej ilości. Bez soli nie może funkcjonować żaden ciepło zmienny organizm. W Chinach dawno temu stosowano tortury dla skazanych na śmierć, które polegały na zmuszaniu do jedzenia pokarmu bez soli w wyniku czego torturowani umierali w strasznych męczarniach.
Lubię powtarzać: mądry człowiek to ten, który zna ”złoty” środek we wszystkim i potrafi go osiągnąć.
Omawiane zwyrodnienia powstają na skutek odłożenia soli na krawędziach stawów, tworząc zniekształcenia i uszkadzając tkankę chrząsną, co doprowadza do magazynowania płynów w torebce stawowej uciskając naczynia i nerwy oraz prowadzi do obrzęku tkanek miękkich. Na skutek tego procesu powstaje zapalenie (ból, obrzęki i zaczerwienia). Ten proces jeszcze bardziej nasila się w skrzywieniach kręgosłupa. W zależności od uszkodzonej części kręgosłupa, objawy pojawiają się na szyi i rękach lub klatce piersiowej, jak również w odcinku lędźwiowym, kiedy to ból promieniuje w pośladki i nogi.
Drugim ważnym czynnikiem w rozwoju zwyrodnienia kręgosłupa są zmiany w dyskach międzykręgowych. Dysk jest podobny do galarety i jest otoczony tkanką łączną. Jednym ze składników dysku jest unikatowy środek – glukozoaminglikan, który może wchłaniać lub oddawać wodę. Przy uciskaniu dysku woda trafia do niego i wchłania się i odwrotnie - przy rozluźnieniu dysku (przy zmniejszeniu ucisku) woda odpływa – proces podobny do działania sprężyny. Niestety z wiekiem w skutek różnych przyczyn organizm traci tę zdolność. Dyski „zasychają”, spłaszczają się i zaczynają uciskać tkanki, które je otaczają: nerwy, naczynia, mięśnie i więzadła. Tkanka kostna kręgów zmienia się jeszcze bardziej. Z czasem powstają solne kolce, które przeszkadzają kręgosłupowi pracować, uciskając mięśnie i powodując urazy. Gałązki nerwów i naczynia uciskane przez dłuższy czas zaczynają nieprawidłowo funkcjonować i w efekcie powstaje stan zapalny, pogarsza się krwiobieg w mózgu, powstają zakłócenia regulacji nerwowej narządów wewnętrznych. To powoduje powstanie bólu głowy, zawroty, ból barków, szyi, kręgosłupa, kończyn dolnych, a także inne objawy.
Leczenie składa się z kilku etapów.
Etap pierwszy to likwidowanie stanu zapalnego w obrębie chorego stawu. W medycynie naturalnej najskuteczniejszym i najczęściej wykorzystywanym środkiem jest miejscowy okład z ziół, maści ziołowe (np. maść mumio z miodem), olejki ziołowe (np. z dziurawca) i inne metody. Są one absolutnie nieszkodliwe, pod warunkiem, że nie ma uczulenia. Przykładem takiego okładu jest bagno zwykłe z octem. Dobór składników i dawkowanie jest indywidualne, dlatego stopniowo dobieramy dawkę. Bardzo dużą skuteczność wykazuje terapia metalem (stosowanie miedzianych plastrów, bransoletek i In.).
Drugim etapem jest rozluźnienie stawu oraz ciągłe ćwiczenie. Niemożliwe jest leczenie chorych stawów bez ruchu. Najlepszy jest ruch bez obciążenia (pasywny). Ćwiczenie musi być wykonywane na leżąco lub w takiej pozycji, by staw był jak najmniej obciążony.
Dla leczenia zwyrodnienia kręgosłupa z symptomami bólowymi najskuteczniejsze jest wyciąganie kręgosłupa, które dzieli się na dwa rodzaje: wodne i suche. W przypadku wodnego polega to na tym, że w basenie kładzie się styropian dopasowany do masy ciała chorego, który będzie go utrzymywać na powierzchni wody. Następnie przymocowuje się linkę do klatki piersiowej i do jednej krawędzi basenu. Druga linka do nóg oraz do cięgna z kółkiem. Do drugiej linki stopniowo dodaje się ciężar. Woda powinna mieć około 30C, a czas zabiegu to 15-20 minut. Po zabiegu osoba musi minimum godzinę być w pozycji leżącej.
Istnieje drugi rodzaj, wygodniejszy dla pacjentów - suche wyciąganie. Można to robić we własnym domu. Jedna strona łóżka podnosi się na kilka centymetrów w zależności od możliwości pacjenta. Pacjent zakłada grubą koszulę, lub kamizelkę, do której mocuje się linkę, jednocześnie będącą przymocowaną do ściany lub łózka. Podczas snu kiedy mięśnie są najbardziej rozluźnione występuje rozciąganie kręgosłupa, zmniejszając ucisk na tkanki miękkie, nerwy i naczynia. Taka metoda jest tania, bardzo skuteczna, ale nie bez wad. Jedną z nich jest konieczność przyzwyczajenia do twardego łózka i urządzenia mocującego na klatce piersiowej.
Zabiegi, które polecam w gabinecie to: leczenie aplikatorem, magnetoterapia, akupunktura, terapia światłem i terapia dźwiękowa.
Zlikwidowanie stanu zapalnego daje dużą ulgę. Pacjenci często przestają leczyć się po całkowitym zlikwidowaniu bólu. Jednak podejście medycyny naturalnej zakłada usuniecie zwyrodnienia kości i odbudowy dysku kręgowego. Taki proces jest długotrwały, często potrzeba dobrych parę lat leczenia, by zahamować proces i usunąć patologiczne zmiany. Najczęściej wykorzystywany jest korzeń słonecznika (dawkowanie jest indywidualne, uzależnione od innych chorób, które może mieć pacjent).
Konieczne jest ciągle ćwiczenie stawów i hartowanie organizmu, aby uniknąć nawrotów choroby oraz by wzmocnić układ immunologiczny.
Bardzo ciężko jest udowodnić pacjentom, że ruch jest niezbędny i że używanie tylko środków leczniczych nie wystarcza.
Pewien pacjent powiedział: ”niewolno teraz chorować – zbyt drogie jest leczenie”. Zgadza się.
Powodem do rozwoju choroby może być: dziedziczność, brak ruchu, zła postawa kręgosłupa, wypadki i mikro urazy, choroby zakaźne, duże obciążenia fizyczne (nawet spowodowane nadwagą), praca w jednej pozycji, pogorszenia krwiobiegu i przemiany wapnia w kościach, nieracjonalna dieta, podeszły wiek.
Niestety bez leczniczej diety, stosowanie różnych leczniczych środków jest mało skuteczne.
Wiadomo, że dla utrzymania naszego kręgosłupa w porządku niezbędna jeść dostateczna ilość wapna. Wszyscy wiedzą, że najwięcej jest go w wyrobach mlecznych i samym mleku. Warto jednak pamiętać, że wapno z pasteryzowanego mleka jest ciężkie do wchłaniania i powoduje zakwaszenie organizmu.
Wszystkie pokarmy, które mają fosfor, czyli: (kiełbasy, parówki), woda gazowana czy cukier przeszkadzają wchłanianiu organicznego wapnia. Natomiast sól wyciąga wapno z tkanki kostnej. Ze stosowanej diety niezbędne jest usunięcie rosołu i innych tłustych zup, wędzonych produktów, tłustych wędlin i czerwonego mięsa. Należy znacznie ograniczyć ilość spożywanej kawy i herbaty.
Trzeba wiedzieć, że pokarm z metalowych puszek i z opakowań wykonanych z folii aluminiowej zawiera bardzo dużo aluminium, który odkłada się w kościach i hamuje odbudowę tkanki kostnej i chrzęstnej.
Podstawą diety muszą być: owoce i warzywa, kasze, strączkowe, orzechy i nasiona, kiełki, kalina, czosnek, topinambur. Niezbędne są też witaminy naturalne zawarte m.in. w: rokitniku, jarzębinie, dzikiej róży, czarnej pożyczce, złotym wąsie (flawonoidy).
Wiem z praktyki, że głównym problemem w kompleksowym leczeniu stawów i kręgosłupa jest odtruwanie organizmu przez normalizację pracy narządów wydzielniczych.